MATURE®
Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

Yurtta Barış, Dünyada Barış

Çocuk Gelişimi ve Eğitiminde 22 Yıl

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret23814
Üyelik Girişi
Bütün Dünya
Site Haritası

Anasayfa


MATURE®

KURUCUMUZDAN

Sevgili Ailelerimiz,

2 Ocak 1995 tarihinde çocukların gelişimine katkıda bulunmak için kurduğumuz MATURE Eğitim ve Danışmanlık Merkezi 20.yılını tamamlamıştır.

İlk MATURE çocuklarının bazıları üniversiteyi bitirmek üzereler. Bu çocuklarımızın duygu ve düşüncelerini ifade etmek konusunda başarılı olduklarını ailelerinden gelen geri bildirimlerle öğrenmiştik.

Ailelerimiz, çocuklarımızın okullarından,problem çözme konusunda başarılı oldukları, empati yeteneklerinin gelişmiş, yardımsever, paylaşımcı ve saygılı olduklarına ilişkin değerlendirmeler aldıklarını bildirmektedirler.

Bizler çocuklarımızın sağlıklı gelişmesine sizlerle birlikte katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

Sevgiyle,

A.Semra Yirmidokuz


Sevgili Semra Hanım ve Ali Bey,

Sizlere bizim için ne kadar önemli olduğunuzu anlatan bir yazı yazmak istedim. Belki görüşmelerimizde böyle düşündüğümüz hissettirmişizdir ama insanın kalıcı yazılı bir metinden okuması farklı olur diye düşündüm.
Sizlerin şahsında tüm MATURE ailesine bu mektubu yazmak istedim.
Sizinle ise eşim Medet'in ablasının da bir MATURE annesi olması sayesinde tanışmıştık. 3 yılın tamamlanmasına sayılı günün kaldığı şu günlerde MATURE Ev Öğretmeni, MATURE çocuğu olmak kadar MATURE annesi olmanın da ne kadar özel bir durum olduğunu kavrıyorum.
Eylül, Ağustos 2009 itibariyle okula başladı ve çok mutlu.
Sizleri tanıdığımıza çok mutluyuz.
Çok hayırlı bir iş yapıyorsunuz, teşekkürler. Sevgiler,

Eylül, Aslı ve Medet Özelli

19 Ağustos 2009
                       
       

    


                                                                       

         
Ev Öğretmeni Nükhet Hn.
 
torunu ile.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Danışmanlık

  1. Okul Öncesi Dönem Danışmanlığı (0-6 Yaş)

  2. Okul Dönemi  Danışmanlığı (7-12 Yaş)

  3. Farklı Gelişen Çocuklara Yönelik Danışmanlık ve Eğitim Programları Hazırlanması

  4. Beslenme Danışmanlığı

  5. Ev Öğretmenliği Sistemi

Çocuğa Evinde Eğitim, Bakan Kişiye Rehberlik ve Danışmanlık (0-3 yaş, 3-6 yaş)


TEŞEKKÜR

Ağustos 1998’de bana MATURE’yi öneren kişiye teşekkür ediyorum.

Ailemin yaşamına bu kaliteyi, sürekliliği, güveni ve huzuru getirdiği için Semra Hanım ve Ali Beye, emekleri için değerli Ev Öğretmenlerimiz Havva Koç, Ayşe Balık ve Gülay Bölen’e ve zor anlarda destek veren tüm MATURE Ev Öğretmenlerine  teşekkürlerimi sunuyorum.

Arzu Yaşa
Kızlarım Aslı ve Doğa

27 Mayıs 2009


Bebeğin Gelişimi ve Eğitimi

İletişim Önemlidir

Çocuk yetiştirmek kolay mı?

Çocukluk Dönemindeki Eğitimin İnsan Hayatındaki Önemi
Ev Öğretmeni Suzan Hn. ikiz torunlarından birisi ile.
Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim.
Sık Sorulan Sorular
Öğretmenler Günü
Kadınlar Günü
Babalar Günü
Atatürk'e (Turgut Özakman)


Sevgili Mature Ailesi,
Ev öğretmenimizin annem Tülin Domaç olmasından o kadar mutluyum ki, hergün şükrediyorum. Sizin ve annemin öğrettikleri sayesinde Nisan mutlu ve huzurlu bir çocuk oldu.
Büyüdüğünde bu emeklerimizin karşılığını göreceğimizden eminim.
Herşey için Semra Hanım'a ve matureye çok teşekkürler...
Gökçe S. Domaç Sarıyerli
01.Aralık.2009


MATURE ile dört yıldır tanışıyoruz.
Bu süre zarfında Semra hanım hep yanımızdaydı.
Ondan çok şey öğrendik ve öğrenmeye devam ediyoruz. Oğullarımız ilkokula başladı ancak Semra hanım bizden kurtulamayacak!
Oğullarımız yetişkin olana dek MATURE bizim için vazgeçilmez olacak!
Şimdi kendimizi o kadar iyi hissediyoruz ki, MATURE hep yanımızda…
Semra ve Ali Yirmidokuz’a MATURE’yi kurdukları ve bugünlere getirdikleri için teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız!
06 Kasım 2009Onlar Benim Kahramanım
Kimsenin dikkatin çekmeyen ve yapacak çok şeyleri olan bu insanların gerçeğe koşulsuz saygısı vardır.
Gerçeği bilmek, kabullenmek ve ona göre hareket etmek onlar için vazgeçilmez bir önkoşuldur.
Abartmayan, yalan söylemeyen, alçakgönüllü ve hoşgörülü bu insanlar, kişisel bütünlük içinde yaşama hizmet etmekten mutluluk duyar. Aslında yaşıyor olmanın da bir sorumluluğudur yaşama hizmet etmek.
Onları bilmeyiz, duymayız ama toplum akıl sağlığını ve dengesini onlar sayesinde korur. Onlar, gizli kahramanlardır.Uyuyan beyninizi uyandırın.Beyin nasıl uyandırılır? Beynin uyanma zamanı gelmedi mi? Daha etkili düşünmek için, daha etkili öğrenmek için beynimizi uyandırmak zorundayız. Biz beynimizin yaklaşık % 1 ini ya da daha azını kullanmaktayız. Peki geri kalan kısım kullanılmıyor mu? Kullanılmıyorsa bunu kullanmanın yolları nelerdir....? Beyin potansiyelinin neden bu kadar azının kullanılmasının temel sebeplerinin başında, beynin nasıl çalıştığının, yakın zamanlara kadar bilinmemesi geliyor. Zihinsel yeteneğimizi kullanmakta karşılaştığımız bir çok sorun,beynin temel kapasitesinin eksikliğinden değil ,onun potansiyeli ve nasıl kullanılacağı konusunda yetersiz bilgiden kaynaklanmaktadır.
İnsanlar his ve düşüncelerini anlatabilmek için iletişime girmek zorundadırlar. Hepimiz hayatımızda arkadaşlarımızın, çocuklarımızın, akrabalarımızın ve komşularımızın hoşlanmadığımız davranışlarını onlara bildirmek zorunda kalmışızdır. Bunu yaparken de epey zorlanmışızdır. Çünkü olumsuz bir tavrı karşı tarafa bildirmek risklidir. Karşı tarafı incitebiliriz, onda nefret hissinin uyanmasına vesile olabiliriz veya ters bir tepkiyle karşılaşabiliriz. İşte bu durumlarda iletişimin etkili olabilmesi için bazı metotlar kullanırız. Bunlardan birisi de “ben mesaj”dır.
18.12.2015
18.12.2015
Birçoğumuz için eğitim yıllarında başlayan "başarmak" arzusu, iş yaşamında da peşimizi bırakmaz. Gerek okul çağlarında, gerek iş yaşamında, gerekse hayatta başarılı olmak hepimizin öncelikli amacı. Herkesin hayattan beklentisi farklı olabilir. Bulunduğu ortam, arkadaş çevresi veya kişiliği de... Önemli olan tüm bu farklılıklar içinde kendimize ait bir dünya kurabilmek ve bu dünyada başarılı olabilmektir. Başarı da şansın payına güvenmemek gerek. Şans herkes için vardır. Ama başarmak isteyenler kendi şanslarını kendileri yaratır. Dr. Haluk Alan, eğitimde başarmanın yollarını araştırırken, duyduklarını, gördüklerini, okuduklarını ve yaşadıklarını başkalarına da yol göstersin diye bir kitap hazırlamış. Yakında "Zirveye Doğru" ismiyle piyasaya çıkacak kitabın ilk bölümünde yer alan eğitimde başarı konusunu sizler için derledi. Yeni dizimiz üniversite sınavlarına hazırlanan gençlerin ve okul çağında çocukları olan ailelerin kütüphanelerinde kesip saklayabilecekleri bir nitelik taşıyor.
Mevcut alışkanlıklarınızı değiştirmeyi ve yenilerini kazanmayı düşünmelisiniz. Eğer yaptıklarınızı değiştirmezseniz, elde edecekleriniz de değişmez! Her gün sadece küçük bir iyileştirme yapmanız, farkı yaratabilir. Evet, bu kadar kolay. Sakın sadece yanlış yaptığınız ya da iyi yapmadığınızı düşündüğünüz şeylere odaklanma tuzağına düşmeyin. İyi yaptığınız şeyleri belirlemeye başlayın, hatta bir adım daha öteye giderek bunların bir listesini çıkarın. Bu uygulama, yolunuzdaki engelleri yıkmanıza ve arzuladığınız hedefe ulaşmanıza yardımcı olacak, kendinize olan güveninizi ve öz-saygınızı arttıracaktır. “Başarısızlık” kelimesi ile ilgili ön yargılarınızı yıkın! Başarısızlığı beklentilerinizin farklı bir çıktısı ya da sonucu olarak gürün. Bu farklı çıktıdan çok şey öğrenebileceğinizi düşünün. Bu nedenle başarısızlığı inkar etmeyin ve görmezlikten gelmeyin. Bunun yerine başarısızlıktan edindiğiniz tecrübe ve bilgileri kutlayın. Aynı zamanda yaşantınızda iyi olan şeyleri not edin.
18.12.2015
18.12.2015
Başarı için, öğrencinin hayattan ne beklediğini amacının ne olduğunu bilmesi gerekir. Başarılı olmanın tek ve mutlak ölçüsü iyi bir üniversiteye girmek, herkesin gıpta ettiği bir mesleğe sahip olmak değildir. İnsan, yetenekli olduğu çok değişik alanlarda, severek yapabileceği çeşitli işlerde kendini ortaya koyabilmişse, yaşamdan zevk alan biri ise, başarılı olmuş demektir. Hayatta en büyük amaç mutlu olmaktır. Her şey bunun uğruna yapılmaktadır.Ancak herkesin mutlu olmak için kullandığı araçlar farklıdır. Sizler, üniversite sınavlarına hazirlanırken, sizi mutlu edecek, severek yapabileceğiniz bir mesleği elde etmeye çalışıyorsunuz. Ancak sizi mutlu edecek mesleği ya da meslekleri önceden belirlemiş olmanız, çalışmanız için size çok önemli bir yol gösterici olacaktır.
Kişiler arası iletişim; kişilerin birbirlerine bilinçli veya bilinçsiz olarak iletmek istedikleri duygu ve düşüncelerini aktardıkları bir süreçtir. Başarılı bir iletişimin temel koşulları şunlardır: 1. Karşımızdaki kişilere saygı duymak; onların varlığını kabul etmek, önemli ve değerli olduklarını hissettirmek, olduğu gibi benimsemek anlamını taşır. 2. Gerçekçi ve doğal davranmak; abartıdan uzak, olduğu gibi davranmaktır. 3. İletişimin belki de en önemli öğesi empatidir. Empati kavramını, dış dünyayı karşımızdakinin penceresinden görmeye çalışmak olarak tanımlayabiliriz. Kurulan bu duygu ortaklığı, iletişimin gücünü arttırır ve karşılıklı anlaşılma mesajlarının aktarılmasına olanak sağlar.
18.12.2015
18.12.2015
Başarıda ulaşılmak istenen hedefe giden yolun ‘zamanla ilgili planlaması’ son derece önemlidir. Sınava ne kadar süre kaldığı, bu sürenin nasıl kullanılacağı, başarının temel taşlarıdır. Zamanı doğru kullanmamak, pek çok başarısızlığın nedeni olmuştur. Onun için, aşağıdaki şemanın yardımcı olacağını düşünüyorum: 1. Yıl, ay ve gün olarak kullanabileceğim süre nedir? 2. Bu süreyi bir hafta olarak nasıl planlayabilirim? Haftanın hangi günlerini çalışmaya, hangi günlerini dinlenme ve eğlenmeye ayırabilirim? 3. Bir günde kaç saat çalışmam gerekiyor? 4. Toplam süre içinde çalışmaya kaç saat ayırmış oluyorum? 5. Bu süreyi çalışma programı olarak nasıl düzenlemem doğrudur? Hangi derse hangi gün ve saatleri ayırmalıyım? 6. Şimdi yıllık bir ajanda almalıyım. Programımı ajanda üzerine yazmalıyım. Sürenin bütününü görmeliyim. 7. Çalışmaya başladıktan sonra, haftalık ve aylık değerlendirmeler yapmalıyım. Zaman planlamam başarılı oluyor mu? Başarı yüzdem kaç?
Başarı için başlamayı seçin... Hayattan ve kendinizden şikâyetçi olmak yerine, bugün kendiniz için küçük bir adım atın. Yapmak isteyip de yapamadığınız ya da cesaret edemediğiniz bir şey yapın. Küçük başarılar, büyük başarılar için ilk adımdır. Gücünüz de var, yeteneğiniz de. Kötümser 'Yapılamaz' der. İyimser 'Yapılabilir' der. Motivasyona sahip kişi ise, 'Yaptım' der. Her sabah sizi motive edici mesajlar dinleseydiniz, zihniniz, yüreğiniz, ruhunuz coşku ve heyecanla dolsaydı, gününüz nasıl geçerdi? Bir arkadışınız, eşiniz veya patronunuz sizinle ilham veren, enerjinizi arttıran 'Yapabilirsin! Başarabilirsin!' mesajlarıyla dolu bir konuşma yapsaydı içinizdeki gerçek potansiylenizi ortaya çıkarmak için içsel gücünüzü kim bilir nasıl kullanırdınız? Her şeyi yapabilme, her şey olabilme, yaşamınızın her boyutunu istediğiniz şekilde değiştirme gücünüz var. Bu yazıda düşüncelerinizi uyarmayı, yüzünüze tebessüm kondurmayı, yüreğinizi umutla, ruhunuzu coşkuyla doldurmayı amaçlıyorum.
21.11.2015
21.11.2015
Her yeni durum gibi, çocuğun okula başlaması, uyum sorunu ortaya çıkartacaktır. Çocuklar anaokuluna ilk geldiklerinde anne-babalarından ayrılmak istemez, sarılıp, ürkek gözlerini çevrede gezdirerek, içeri girmekte direnirler. Bu süreç, her çocuğa göre değişir. Bağımsız, kişiliği gelişmiş, güven duygusu pekişmiş, anne-babasının belli saatte gelip kendisini alacağına inanan öğrencinin uyumu daha kolay olur. Başlangıçta çocuğun gösterdiği tepki, okula karşı değil, anne-babadan ayrılmak istemediğindendir. Okula başlamak, "tek başına lığı" yaşamak ilk anda her çocuğu zorlar. Çocuğun okula uyum sorununun çözümünü çabuklaştırmak konusunda yardımcı olabilirsiniz. Okul hakkında çocuğa açıklama yapmak ve okulu tanıtmak uyumu kolaylaştırır. Okulun her gün gidilmesi gereken belli bir oyun, arkadaş ve eğitim ortamı olduğunu anlatmalıyız. Ancak bu açıklama abartılmış, yanlış bilgiler içermemelidir. Aksi halde çocuk, kendisine anlatılanları okulda bulamayacak ve okula olan güvenini kaybedecektir.
İlk önce aşağıda ki iki soruyu yazılı olarak yanıtlayınız. Yanıtlarınız sizin için önemli olacak. SORU 1: Yapabileceğiniz (şu anda yapmadığınız) ve düzenli bir biçimde yapsaydınız yaşamınızda son derece olumlu bir değişiklik oluşturabilecek tek şey ne olabilir? SORU 2: İşinizde ya da meslek yaşamınızda benzer sonuçlar verebilecek tek şey ne olabilir? Yanıtlara daha sonra geleceğiz. Önce 3.alışkanlığı perspektife oturtalım. 1.ALIŞKANLIK: “Yaratıcı sensin,yönetim sende” der. Bunun temelinde insanlara özgü doğuştan gelen dört özel yeti bulunur: Hayal gücü,vicdan,özgür irade,özbilinç. Size “değişebilirim” deme gücü sağlar. 2.ALIŞKANLIK: İlk ya da zihinsel yaratımdır. Temelinde gözlerimizle göremediğimiz şeyi beynimizde yaratabilme yetisi ve kendi benzersizliğimizi fark edebilme ve bunu büyük bir mutlulukla gerçekleştirebileceğimiz kişisel,ahlaksal ve dürüstlükler ilgili rehberlikleri ayırt edebilme yetisi bulunur.
21.11.2015
21.11.2015
 1 
  
MATURE

     Telefon
     0.216.327 06 39
     0.533.262 54 57

          

 mature@mature.com.tr

Takvim