MATURE®
Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

Yurtta Barış, Dünyada Barış

Çocuk Gelişimi ve Eğitiminde 30 Yıl

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret81456
Bütün Dünya
Site Haritası

Yeni Asır Gazetesi


YENİ ASIR GAZETESİ


İstanbul'lu Girişimci Bir Aile, Çocuk Sevenleri Organize Ediyor.

Okulu Eve Getiriyorlar


Kızlarının eğitimi için geliştirdikleri eğitim programını diğer ailelerle paylaşmak isteyen Yirmidokuz ailesi "Ev Öğretmenliği" sistemini geliştirdi.

Bir çok aile çocuklarına okulda verilen eğitimin yanında evde de bir takım eğitimleri verebilmek için özel öğretmenlerle anlaşıyor. Doğru öğretmeni bulmak ve doğru eğitimin alınmasını sağlamak ise oldukça zor bir konu. İstanbul'da faaliyet gösteren MATURE Eğitim firması bu alanda ailelere hizmet vermek için faaliyete geçti. Firmanın kurucuları Ali ve Semra Yirmidokuz ile geliştirdikleri "Ev Öğretmenliği" sistemini enine boyuna konuştuk.

MATURE kaç yıldır hayatımızda ve verdiği hizmetler nelerdir?

MATURE, çocuklarının eğitimine değer veren aileleri ve gönül vermiş ev öğretmenleri ile birlikte Ocak 1995 ten bu yana çocuklarımızın gelişimine katkıda bulunuyor. Dört ana konu üzerinde duruyoruz; Aile Danışmanlığı, okul dönemi aile danışmanlığı (7-12 yaş), çocuğa evinde eğitim, bakan kişiye rehberlik ve danışmanlık (0-3 yaş), ev öğretmenliği (tam gün, yarım gün, karma çalışma, yuva/okul sonrası destek), özel eğitim, çocuğa bakacak kişiye "Çocuk bakımı ve iletişim becerisi eğitimi"

Ev öğretmenliği hizmetini vermek neden kurdunuz, o aşamada Türkiye'de böyle bir hizmete gerek var mıydı?

Kızımız Pınar'ın gelişimi için hazırladığımız eğitim programını bir sistem haline getirerek diğer ailelerin de yararlarına sunmayı isteğiyle yola çıkmıştık.

Çalışan annelerin eğitim programı uygulayabilecek doğru kişiyi bulmakta zorlanmaları üzerine, 'Ev Öğretmenliği Sistemi' geliştirilmiştir.

Dünyada tektir ve şu anda uygulanmakta olan ekip çalışmasının dünyada bir benzeri yoktur.
Bu sistemde kişi ile değil, Aile Danışmanı, ev öğretmeni ve aileden oluşan ekip ile çocuğa yararlı oluyoruz. Böylece aile bakıcının sınırlarından kurtuluyor, çocuğuna yararlı oluyor, sorunların birlikte çözümü için ekip çalışmasına güveniyor.

Çok farklı bir kültürden gelen, dil, değer yargıları, gelenek ve görenekleri farklı bakıcılar çocuğa zarar verebilmektedir.

Herkes Ev Öğretmeni Olabilir mi?

Ev öğretmenliği için başvuran adaylarla önce telefonda görüşürüz. Telefonda görüştüğümüz 10 kişiden 2-3 kişi ile birebir görüşürüz. Eğer aradığımız özelliklere sahiplerse özel eğitim programına alırız. Eğitim programına katılan her 10 kişiden 4 veya 6 kişi bizimle çalışabilir. Biz, anne ve baba olarak, o kişiye kendi çocuğumuzu ve evimizi emanet edebileceğimize inanıyorsak birlikte çalışıyoruz.

Bir ev öğretmeninde olması gereken özellikler nelerdir? Örneğin, bilgisayar sertifikası olması, matematiği çok iyi bilmesi veya yabancı bir dile sahip olması gerekiyor mu?

Ev öğretmeni olarak çalışmak için üniversite, lise, meslek lisesi çocuk gelişimi mezunu olmak veya psikoloji, pedagoji veya rehberlik bölümünün öğrencisi olmak gerekir. Ev öğretmenleri arasında çok sayıda emekli öğretmen, bankacı veya ev hanımı da var. Yaşları 23-50 arasında değişir. Çalıştığımız asıl yaş grubu 0-3 olduğu için özel bilgi ve becerilere ihtiyaç duymuyoruz. Fakat, sigara içmiyor olmalarına özellikle dikkat ediyoruz.Ev öğretmenliğini çocuk bakıcılığından farkı nedir?

Ev Öğretmeni çocuğun gelişimine katkıda bulunur. Çocuk bakıcısı ise, çocuğa bakan kişidir. Çocuğa en fazla kendinde var olanı verebilir.

Aile geri dönüşleri size ne şekilde oluyor?

Bize genelde internet adresimizden ulaşıyorlar, ama bizimle çalışan ailelerimizin yarısı daha önceki ailelerimizin referansları ile bize gelmekteler.

Özel bir durumu olan çocuklara (Down sendromlu, zihinsel veya bedensel engelli, sağır, dilsiz vb) ev öğretmenliği hizmeti verebiliyor musunuz? 
Özel eğitim gerektiren çocukların eğitimi çok özeldir. Bu özel eğitimi verebilmek uygulayabilmek için özel bilgi ve beceri ile donanmış olmak gereklidir.

Bu mesleğin en çok karşılaşılan sorunları nelerdir nasıl aşıyorsunuz?

Aileler ve ev öğretmeni arasında iletişim sorunu yaşanabiliyor. Beraber çalıştığımız aileler ile belli bir süre için sözleşme yapıyoruz. Çalışmalarımızın %90'ı sözleşme bitimine kadar devam ediyor. Devam etmeyen %10 ise ortaya çıkan çözülemez iletişim sorunları nedeniyle çalışmalar durmaktadır. Ailelerimizdeki memnuniyetsizliğin en önemli sebebi, anne ve babanın 6 haftada bir yapılan aile danışmanlığı toplantılarına birlikte katılma zorunluluğudur.

ÖĞRETMENLER NE DİYOR?

"Hayata bakış açım değişti"
Nilgün ERKMEN: "MATURE ile çalışmaya 1996 yılında başladım. Burada çalışmanın yaşamıma büyük katkıları oldu. Ev öğretmenliği bir iş olmaktan öte, kişinin yaşamına anlam ve sevgi katan bir meslek. Hayata ve kendime bakışımı değiştirdi. Eğitim'in ne olduğunun yanı sıra kişisel gelişimin, sevginin ve bilginin insan yaşamındaki ne kadar büyük bir yeri olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum."

"Çocukları çok sevmelisiniz"
Nihal IŞIK : "Ev öğretmenleri bakıcıdan veya dadıdan daha niteliklidir. Sadece çocuğu doyurup, temizliğine dikkat etmiyor. Aynı zamanda eğitimleri veriyor. Çocuğun aylık olarak gelişim dönemleri vardır, psikomotor, bilişsel ve sosyal. Bu gelişim dönemleri takip ediliyor, o dönemde yapması gerekenler örneğin iki kelimeyi birleştirip konuşması, kaşığı ile yemek yemesi onları yerine getirip getirmediğine bakıyoruz. Aile ve öğretmenler görevler veriliyor, aile aktif olarak gözden geçirmelere katılıyor. Ben aslında psikolojik danışmanım, beş yıl İstanbul'da çalıştım. Şimdi atamam İzmir'e oldu. Çocukları büyümüş olanlar yapıyor genelde, bazı olumsuz durumlar olabiliyor ama zamanla çocuklarda alışıyor kardeşleri, arkadaşları gibi görebiliyorlar. Bu mesleği yapmak isteyenler ilk olarak çocukları çok sevmeli, bu işin ana fikri bu. Sabırlı olmalı, kesinlikle yenilikle açık olmalı yoksa bu mesleğin kendilerine katabileceği bir şey yok. Çünkü, her ay seminerler ve eğitimler veriliyor."


Yorumlar - Yorum Yaz
  
MATURE

     Telefon
     0.216.327 06 39
     0.533.262 54 57

          

 mature.egitim@gmail.com

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.382232.5119
Euro34.402534.5404
Takvim