MATURE®
Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

Yurtta Barış, Dünyada Barış

Çocuk Gelişimi ve Eğitiminde 25 Yıl

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret75943
Bütün Dünya
Site Haritası

Cumhuriyet Gazetesi


CUMHURİYET  GAZETESİ


Bakıcılar dürüst olmalı

Eğitimsiz kişilere bırakılan çocukları yalnızca şiddet tehlikesi beklemiyorSAADET USLU

Aileler, evde bebekleriyle yalnız kalacak bakıcıları seçerken eğitimli olmasına özen göstermeli. Orta yaşlı ve anne olanlar tercih edilmeli. Kişi çok önemli bir iş yaptığının bilincinde olmalı.

Son dönemde basında yer alan ''bakıcı dehşeti''haberleri, ailelerin evde bebekleri ile yalnız kalacak bakıcının seçiminde dikkatli olmalarına neden oluyor. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi UzmanıSemra Yirmidokuz , bakıcının şiddetle olduğu kadar değerleriyle de zarar verebileceğine dikkat çekerek ''Çocuğunuza bakacak kişinin eğitimli olmasına özen gösterin'' dedi.

Kişilik gelişimi

Çalışan annenin en büyük sorunlarından olan bakıcı bulmak ise sayıları giderek artan şirketler sayesinde kolaylaşıyor. MATURE Eğitim ve Aile Danışmanlığı Merkezi'nden Yirmidokuz, bebeğin doğumuyla birlikte başlayan kişilik gelişiminin 6 yaşına kadar sürdüğünü söyledi. Özellikle çocuğun bakıcıyla kaldığı dönem olan 0-3 yaş arasını gelişim açısından takip ettiklerini belirten Semra Yirmidokuz, doğru bakıcıya ulaşmanın bu gelişimde önemli olduğunu söyledi.

Anne ve babalar, çocuklarının gözlerinin içine bakarak iletişim kurmalı.


Yirmidokuz, doğru bir bakıcı hakkında şu bilgileri verdi:
Sinemaya gitmeli
''Orta yaşlı ve anne olmuş kadınlar daha başarılı. Aileler, çocuklarına bakacak kişinin okuma yazmasının olmasına dikkat etmeliler. Kişi çok önemli bir iş yaptığının bilincinde olmalı. Örneğin bizde yatılı bakıcı hizmeti verilmiyor. Çünkü bakıcının çocuğa iyi bakması için iyi bir aile yapısı olmalı, kendine zaman ayırmalı. Sinemaya, tiyatroya gitmeli. Yatılı bakıcılarda bu mümkün değil.''

Aileler de çocuğa zarar verebilir

Yirmidokuz, ''Yalan söylemek, hırsızlık, dürüst olmamasıyla da zarar verir. 'Çok yersen seni severim' gibi koşullu sevgi de zararlıdır. Bu zararı aile de verebilir. Yapılan her hareket çocuğa birçok mesaj verir'' diye konuştu.

Yorumlar - Yorum Yaz
  
MATURE

     Telefon
     0.216.327 06 39
     0.533.262 54 57

          

 mature@mature.com.tr

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.839428.9549
Euro31.681531.8084
Takvim