MATURE®
Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

Yurtta Barış, Dünyada Barış

Çocuk Gelişimi ve Eğitiminde 30 Yıl

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret81456
Bütün Dünya
Site Haritası

Milliyet Gazetesi


MİLLİYET  GAZETESİ


İŞ-FIRSAT

14.05.2000

İpek ÖZENÇ

Kadınlar bilimsel yöntemlerle çocuk bakıyor

Çalışan annelerin çocuklarına ev öğretmeni, danışmanlık ve eğitim konularında hizmet veren Mature, bu alanda çalışmak üzere lise ve üniversite mezunu kadınlar arıyor.


AİLE BÜTÇESİ

8 Mayıs - 15 Mayıs 1999

Şule YÜCEBIYIK

Anneliği bilenlere karlı fırsat

En az lise mezunuysanız ve çocukları seviyorsanız siz de ev öğretmeni olup para kazanabilirsiniz.


GENÇLİK

8 Ağustos 1997

Ayça ÖZEN

Üniversiteli Ev Öğretmenleri

Ev öğretmenliği, çocuk bakıcılığından çok farklı.


Evde oturmaktan sıkılan, emekli olmuş ve ekonomik bütçesine katkıda bulunmak isteyen kadınlar bilimsel yöntemlerle çocuk bakarak ev öğretmenliği yapıyor. Hem çalışan annelere hizmet vermek hem de evde oturan kadınlara gelir sağlamak amacıyla beş yıl önce kurulan Mature, sektördeki boşluğu dolduruyor. Ana hedefi 0 - 3 yaş arası çocukların bakımında eğitimin yer alınması ve bu eğitimle birlikte ailelere danışmanlık vermek olan Mature'nin bünyesinde, 200 ev öğretmeni bulunuyor. Şirketin kurucuları olan Semra ve Ali Yirmidokuz çiftinin kızları doğduktan sonra bilimsel yöntemlerle çocuk yetiştiren kişilerin bulunmamasını fark etmeleri sonucunda kurulan şirket, çalışan annelerin çocuklarına ev öğretmenleri buluyor, ev öğretmenlerini eğitiyor ve ailelere danışmanlık veriyor.

Ev öğretmenliğinin çocuk bakıcılıktan çok farklı bir iş olduğunu belirten şirketin kurucularından pedagog Semra Yirmidokuz, tam anlamıyla bilimsel yöntemlerle çalıştıklarını vurguluyor. Birlikte çalıştıkları 200 ev öğretmeninin en az lise mezunu olduğunu kaydeden Yirmidokuz, kendilerine ev öğretmeni olmak için başvuran kişilere,30 saatlik iletişim, etkili ana baba, güvenlik, çalışma koşulları, ilk yardım ve hastalıklar konusunda eğitim verildiğini ve bu eğitimin sonucunda yeterli bulunan kişilerle çalışmaya başladıklarını belirtti. Kendilerine başvuran ailelerle ev ziyaretlerinin de içinde bulunduğu görüşmeler yaparak eşler ve çocuk arasındaki iletişimi gözlediklerini söyleyen Yirmidokuz, karşılıklı güven pekiştikten sonra uygun aileye uygun ev öğretmeni için eşleştirme çalışmalarının başladığını kaydetti. Ev öğretmeninin, öğrenim durumu, yaşı, pedagojik formasyonu, tecrübesi gibi kriterlere göre haftada beş gün ve günde 10 saat çalıştığını, aylık ücretinin de 275 ile 425 dolar arasında değiştiğini bildiren Yirmidokuz, yarım gün çalışan ev öğretmenlerinin ise ayda 150 ile 250 dolar kazandığını belirtti. Şirketlerinin tek gelirinin ise kendilerinden hizmet alan ailelerden yılda bir kereye mahsus olmak üzere verdikleri eğitim ve danışmanlık karşılığı olarak alınan 600 dolar olduğunu ifade eden Yirmidokuz, çalışma süreleri bir yılı geçen ailelerden ise 360 dolar aldıklarını belirtti.

© 2000 Milliyet


Ev hanımısınız veya emeklisiniz. Bir yandan aile bütçesine katkıda bulunmak, boş vaktinizi değerlendirmek istiyorsunuz. En az lise mezunuysanız ve çocukları seviyorsanız, harika bir iş sizi bekliyor; ev anneliği...
Ev anneliği ya da öğretmenliği kavram olarak Türkiye'de giderek yaygınlaşan bir uğraş. Özellikle çalışan ailelerin çocuklarıyla ilgilenecek nitelikli kişileri bulma arayışlarında çektikleri büyük zorluklar bu mesleğe duyulan ihtiyacı artırıyor. Bulunan bakıcılar, genellikle alt sosyoekonomik gruplardan geldikleri için çocuğun davranış biçimini, dilini olumsuz yönde etkileyebiliyorlar. Türkiye'de bu hizmeti veren kuruluşlardan ilki Mature Eğitim ve Aile Danışmanlığı en az lise mezunu olmak şartıyla, kendine güvenen, çocukları seven her yaştan kişiye ev annesi olma imkanını sunuyor. Mature yetkilileri ev anneliğini "çocuğa bakmak" değil "sağlıklı ve mutlu çocukların yetişmesine katkıda bulunmak" olarak tanımlıyorlar.
Ev annesi adayları öncelikle Mature'de, çocuk gelişimi uzmanlarının katıldığı ve en az bir hafta süren bir seminer programına tabi tutuluyor. Bu seminerlerde, davranış psikolojisinden ilk yardıma kadar birçok konuda ders veriliyor. Aday, çalışma koşullarını kendisi belirliyor. Örneğin haftada 3 gün çalışmak istiyor ve Üsküdar'da oturan bir aile talep ediyorsa bu koşullara uygun bir aile bulunuyor. Ev annesi bakımını ve eğitimini üstlendiği çocuğun gelişimi hakkında günlük ve aylık raporlar tutuyor. Daha sonra bunu Mature'deki uzmanlarla görüşüp, çocuğun kişisel gelişimi için bir program çıkarılıyor. Örneğin, çocuk 13 aylıksa ve tek ayak üzerinde duramıyorsa kas gelişimini ilerletecek egzersiz programları uygulanıyor. Ev annesi, aile ve Mature'nin yetkin çocuk gelişimi uzmanları sürekli diyalog içinde çocuğun psikolojik, sosyal ve fiziksel gelişimini izliyorlar.
Ev annesi, aileyle ilgili bir sorunu olduğunda bunu Mature'ye bildiriyor. Anlaşmazlık çözümlenemeyecek durumdaysa başka bir aileye yönlendiriliyor.
Ev annelerinin kazancı çalışma saatlerine göre değişiyor. Günde 10 saat, haftada 5 gün çalışıyorlarsa kazanç ayda 110 ila 130 milyon lira arasında değişiyor. Haftanın birkaç günü part - time çalışıyorlarsa başlangıç ücreti 35 milyon ila 60 milyon lira arasında değişiyor.
İlgilenenler için Mature'nin telefonu: 0216 566 44 16


ÇALIŞAN ailelerin çocuklarına yeterince zaman ayıramamasından kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmak ve çocukların sevgiyle büyümesini sağlamak amacıyla kurulan ev öğretmenliği şirketleri, aynı zamanda üniversite öğrenimi yapanlara çalışarak okuma imkanı da sağlıyor. Emekli öğretmenler, lise mezunları, üniversite mezunları ev öğretmenliğinden tercübelerine göre 60 milyon lira ila 22 milyon lira arasında kazanıyorlar.

İlanlarla ev öğretmeni arayan Mature Eğitim ve Aile Danışmanlığı Merkezi, 0-3 yaş arasındaki çocuklarını sağlıklı, kendine güvenen, sorumluluk sahibi ve bağımsız kişilikli olarak yetiştirmek isteyen ailelere, ev öğretmenleri aracılığıyla hizmet veriyor.

Mature Eğitim'i özellikle çalışan ailelerin çocuklarına yeterince zaman ayıramamasından kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmak ve çocukların sevgiyle büyümesini sağlamak amacıyla kurduklarını söyleyen Mature Eğitim yöneticisi Ali Yirmidokuz, " Eğitim öğretmenlerini çocukları çok seven, eğitim almaya ve gelişmeye açık, güvenilir emekli öğretmenler, üniversite veya lise mezunu 20-45 yaş arasındaki kişiler arasından seçiyoruz. Verdiğimiz eğitimden sonra evlerinde ziyaret ederek seçtiğimiz kişiler, kendi şartlarına uyan aileyi belirledikten sonra ev öğretmenliği yapmaya başlıyorlar" dedi.

Günde ortalama 10 saat çalışan öğretmenlerin bir ayda aldıkları maaş yaş ve tecrübelerine göre 40 milyon ile 56 milyon arasında değişirken, günde yaklaşık 5 saat çalışanların aldıkları maaş da tecrübelerine göre 22 milyon ile 37 milyon arasında değişiyor.

Ev öğretmenliği için kısa süre içinde 2 bin kişinin başvurduğunu söyleyen Yirmidokuz, başvuranların büyük çoğunluğunu lise mezunları ve üniversite öğrencilerinin oluşturduğunu, emekli öğretmenlerin de çoğunlukta bulunduğunu 
Ev öğretmenliğini severek yaptığını belirten Selmin Gürhan, "Çocuklarım büyüdü.Onlara verdiğim eğitimi başkalarının çocuklarına da vererek onların da sevgiyle büyümesini istedim. Ev öğretmenliği, çocuk bakıcılığından çok farklı. Biz çocuğuna baktığımız aileye hizmet etmiyoruz. Çocukla iletişim kurup onun iyi nitelikler kazanmasını sağlamaya çalışıyoruz." diye konuştu.


Yorumlar - Yorum Yaz
  
MATURE

     Telefon
     0.216.327 06 39
     0.533.262 54 57

          

 mature.egitim@gmail.com

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.382232.5119
Euro34.402534.5404
Takvim