MATURE®
Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

Yurtta Barış, Dünyada Barış

Çocuk Gelişimi ve Eğitiminde 30 Yıl

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret84280
Bütün Dünya
Site Haritası

Naturel Dergisi


NATUREL  DERGİSİ

Bakıcı yerine Ev Öğretmeni

Ekim 1997

Emel AlptekinEv Öğretmenleri ile çalışıyorlar

Eğitim ve aile danışmanlığı merkezi MATURE' de hedeflenen, bağımsız, kendini ifade edebilen çocuklar yetiştirmek. Bunun için de çocuğun gelişim aşamalarında ona destek verebilecek Ev Öğretmenleri ile çalışıyor.

Çocuk gelişimi için anne - baba ve Ev Öğretmeni üçgeni çok önemli. Bu üçlü arasındaki iletişim kanallarının daima açık tutulması gerekiyor. Aylık toplantılar, aynı zamanda olası problemleri ortaya çıkartılması ve ortak bir dil ile yeniden ifade edilip, çözüm aranması için ideal bir zemin. Çünkü MATURE' nin yaklaşımında temel olan, bu üçlünün her bir ayağının, yani çocuğun, hem anne-babanın hem de memnun olması. Bu memnuniyet atmosferi çocuğun gelişimi için olmaz ise olmaz bir koşul diyor Ali Yirmidokuz.

... Gerek geleneksel yetiştirilme biçimi gerekse bilinçsiz bakıcılar elinde çocuklar gelişim aşamalarında desteklenmiyor, köstekleniyorlar. "Sen yapamazsın, sen beceremezsin" türü engellemeler düşünüldüğünün ötesinde hasarlar verebiliyor çocuğun gelişimine. "Çocuğun etraftan algılamaları çok önemli. MATURE' nin sağladığı sistem sayesinde bunun olabilecek en iyi şekilde yürüdüğünü fark ettim. Bir bakıcı ile değil, eğitici ile çalışmamızın en büyük avantajı bu işte" diyor Semra Yirmidokuz.

MATURE' de Ev Öğretmeni olarak çalışabilmek için üniversite, lise veya meslek lisesi çocuk gelişimi mezunu gerekiyor. Üniversitelerin psikoloji, pedagoji veya rehberlik bölümünden olanlar da kabul ediliyor.

Semra Yirmidokuz, Ev Öğretmenleri arasında çok sayıda emekli ilkokul ve lise öğretmeni olduğunu, emekli bankacı hanımların özellikle çok sistemli bir biçimde çalıştıklarını belirtiyor.

MATURE Eğitim ve Aile Danışmanlığı Merkezinde adayların eğitimi

Ev Öğretmenlerinin yaşları 20-45 arasında olabiliyor. Ev Öğretmenlerinin, çocukları seven, güler yüzlü, sorumluluk duyguları gelişmiş, sürekli okuyan ve sigara içmeyen bayanlar olması gerekiyor.

Daha sonra Ev Öğretmeni adaylarına iletişim, ilk yardım, hastalıklar, çocuğun gelişimi ve bakımıyla ilgili bir eğitim programı veriliyor. Ev Öğretmeni adaylarına bir ev ziyareti yapılıyor. Eşleri, anneleri, babaları ile tanışılıyor. Bu tanıma ziyareti karşılıklı güven ve uygun aileyle, uygun ev öğretmeninin eşleştirilmesi için şart MATURE' ye göre.


Yorumlar - Yorum Yaz
  
MATURE

     Telefon
     0.216.327 06 39
     0.533.262 54 57

          

 mature.egitim@gmail.com

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Takvim