MATURE®
Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

Yurtta Barış, Dünyada Barış

Çocuk Gelişimi ve Eğitiminde 30 Yıl

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret81459
Bütün Dünya
Site Haritası

Aktüel Dergisi


AKTÜEL   DERGİSİ
Doğru Bakıcıyı Bulmanın Yolları
Aktüel Dergisi Telefonu: 0212 426 64 94

Zeynep Güler zeynepaktuel@hotmail.com


30 Ocak - 5 Şubat 2003
Sayı 602 Sayfa 50-52

Çerkezköy' de yaşanan "dadı vahşeti" çalışan anne babaların kabuslarına giriyor. Uygun, güvenilir bir bakıcı bulmak zaten zor iş! Çocuk bakımı konusunda profesyonellere ve çocuklarını bakıcıya emanet eden anne babalara sorduk:

İyi dadı nasıl bulunur?

Çalışan anne ve babaların en büyük korkularından biri, çok iyi tanımadıkları birinin ellerine teslim ettikleri çocuklarının kötü muamele görmesi, başına bir şey gelmesi.

Ancak çoğu çalışan anne ve babanın tercihi, daha ekonomik olduğu için nitelikli bakıcı özelliklerine sahip olmayan komşular, akrabalar, yada tanıdıklarından yana. Bu durum beraberinde riskleri de getiriyor.

Aileler bakıcı seçerken çoğu zaman kendi önceliklerini düşünüp çocuğu ikinci plana atıyor, bu da çocuğun gelişimi açısından zararlı oluyor
Türkiye'de çocuk bakımı için profesyonel yardım sunan merkezlerin sayısında ve niteliğinde artış var. MATURE, Ali - Semra Yirmidokuz tarafından 1995 te kurulmuş. Semra Yirmidokuz anne olduktan sonra MATUREyi açmaya karar vermiş.

Ali Yirmidokuz, önceliğin çocukların ihtiyaçlarının ve sağlıklı gelişmelerinin sağlanması olduğunu belirtiyor.

Bakıcı adaylarının eğitim süreci

MATURE, çocuk bakıcılarının lise ve üniversite mezunu olmalarına, Türkçeyi düzgün konuşmaları ve kendilerini ifade edebilme özelliklerine önem veriyor.

İlk görüşmeden sonra 30-40 saatlik bir eğitim programına başlıyoruz. İlk 3 gün iletişim üzerine workshop şeklinde bir eğitim uygulanıyor. İletişim eğitimi sırasında bir kişinin iyi bir Ev Öğretmeni olup olamayacağı belli oluyor. İletişim eğitiminde başarılı olanlar, çocuğun gelişimi, bakımı, sağlığı ve ilk yardım üzerine diğer eğitim programlarına katılıyorlar.

Düzenli Aile Danışmanlığı Toplantıları ile Çocuğun Gelişiminin İzlenmesi

Ev Öğretmeni çalışmaya başladığında çocukla ilgili ajanda tutar ve aileye bilgi aktarır. Her ay toplantılarımız olur ve böylece çocuğun gelişimini de takip etmiş oluruz.

Bu şekilde çalışan dünyadaki tek merkez MATUREdir.


Yorumlar - Yorum Yaz
  
MATURE

     Telefon
     0.216.327 06 39
     0.533.262 54 57

          

 mature.egitim@gmail.com

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.382232.5119
Euro34.402534.5404
Takvim