MATURE®
Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

Yurtta Barış, Dünyada Barış

Çocuk Gelişimi ve Eğitiminde 30 Yıl

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret83345
Bütün Dünya
Site Haritası

Power Ekonomi Dergisi


POWER  EKONOMİDadılar Artık Öğretmen


Şimdiki Çocuklar Şanslı
Aralık 1998


Çalışan anne ve babaların, çocuklarına iyi bir bakım ve eğitim sunma isteği, yüzlerce firmayla bir milyon çalışanı olan dev bir sektör yarattı.

Bugün yaklaşık bir milyon kadının çocuk bakıcılığı yaptığı tahmin ediliyor.

Türkiye de artık tüm modern toplumlar gibi çalışan anne baba olgusuna alıştı ve bunu benimsedi. Bu durum çocukların bakım ve eğitim sorununu da beraberinde getirdi. Üstelik Türkiye gibi çocuk doğum oranlarının yüzde 2'lere ulaştığı bir ülkede bu ihtiyacın daha çok hissedilmesi kaçınılmazdı.

15-20 yıl Önce sadece varlıklı ailelerin başvurduğu bakıcılık, kısa süre içinde toplumun neredeyse tüm katmanlarında yaygınlaştı. Bugün yaklaşık bîr milyon kadının çocuk bakıcılığı yaptığı tahmin ediliyor. Üstelik bu rakamın da ihtiyacı karşılayamadığı belirtiliyor.

0-3 yaş arasında verilen eğitimin önemi artık aileler tarafından kabul görmüş durumda

Kitle iletişim organlarının da desteği ile 0-3 yaş arasında verilen eğitimin önemi artık aileler tarafından kabul görmüş durumda. Bu yaşlarda edinilen alışkanlıklar ve yetenekler, çocuğun ilerideki yaşamında büyük oranda belirleyici oluyor. Bu durum ailelerin 0-3 yaş arasındaki çocukların eğitimine ve bakımına daha çok önem vermelerini sağladı.

Tabii ki, bakıcılardan beklentilerini de farklılaştırdı. Artık bebeğin altını temizlemek ve karnını doyurmak yeterli gelmez oldu. Ailelerdeki bu değişim isteği kısa zamanda sektöre yansıdı. Artık evlerden çağırılan bakıcıların yerini, çağdaş hizmet veren kurumların sağladığı, iyi eğitini almış öğretmenler almaya başladı.

DADILAR FARKLILAŞIYOR

Emekli öğretmen, hemşire, bankacı gibi ev hanımlarım sektörde daha sık görmeye başladık. Kolay kavrayan ve çocuk bakımı-eğitimi konusunda tecrübeye sahip bu kişiler, ailelerin de tercihi haline geldi. Yine kız meslek okullarında yada üniversitelerde konu île ilgili eğitim almış gençler de artık bu sektöre girmeye başladı.

SEKTÖR BÜYÜYOR AMA...

Ailelerin artarak devam eden ilgisi yeni arayışlara giren yatırımcıları harekete geçirdi. Çok fazla yatının maliyeti istemeyen ve kısa sürede iyi gelir getiren sektör bir anda patlama yaptı. Dört yıl içinde sadece İstanbul’da yüzün üstünde firma faaliyete geçti.

Sektördeki bu hızlı gelişine beraberinde bazı sorunları da gündeme getirdi. Çocuk bakım ve eğitimi veren bazı firmalar birer aracı kurum yada komisyoncu durumuna geldi. Bu firmalar çok fazla tanımadan, eğitim ve yeteneğini bilmeden birçok elemanı işe alıp evlere göndermeye başladı, iyi bir eğitim ve bakım beklentisi içinde olan ailelere yanıt vermesi mümkün olmayan bu firmaların varlığı, sektörün güvenilirliğini zedeledi. Bu iğe başlamak isteyenlerin bir yatırımcıdan çok, iyi bir eğitim ve çocuk uzmanı olması gerekiyor. Ayrıca, çalıştırdıkları elemanların yaptıktan işin önemini bilen ve bu sorumluluğu alabilecek kapasitede olmasına dikkat etmeliler. Bu alanda kapsamlı bir yasal düzenlemenin olmaması bu durumu besleyen bir başka faktör kuşkusuz.

EV ÖĞRETMENLERİ SADECE BAKICI DEĞİLDİR"

Ancak artan kalite arayışı sektörde taşlan oturtmaya başlıyor. Türkiye'de her yıl binlerce yeni doğan çocuk öğretmenini ve bakıcısını bekliyor. En az üç yıl sürecek sıcak ve sevgi dolu bir dostluk için...

Yirmidokuz ailesi kızları dünyaya gelince bîr danışmanlık ve eğitim merkezi kurmaya karar vermişler. Şu anda en çok bilinen ve ilgi gören çocuk eğitim ve bakım kuruluşunun sahipleri. Mature'nin hedefleri ve sektörün içinde bulunduğu sorunları Ali Yirmidokuz'la konuştuk.

Power: Danışmanlık, çocuk eğitim ve bakım şirketleri son yıllarda hızla çoğalıyor. Sektördeki bu gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yirmidokuz: Biz aile danışmanlığı ve çocuk eğitimi veren bir kuruluşuz. Türkiye'de çok fazla Örneği yok. Biz bu işe başladığımızda İstanbul’da böyle bir hizmet almak isteyecek 500 ailenin ancak var olduğunu düşünüyordum. Oysa çok yanılmışım. Sadece bu yıl İstanbul'un 50 bin öğretmene ihtiyacı var. Bu gelişmede artık ailelerin, çocuklarının eğitimini birinci sıraya almalarının rolü büyük. Sevindirici bir olay. Ama aynı keyfi çocuk eğitim ve bakım firmalarının hızla artışında alamıyoruz. Çünkü bir sürü firma bir komisyoncu gibi çalışıyor. Oysa çocuk eğitimi bence dünyanın en özen isteyen işlerinden biri.

Power: Öğretmenlerinize eğitim veriyor musunuz?  

Yirmidokuz: Bizde eğitim hiç bitmiyor. Ama başlangıçta 30 saatlik bir temel eğitim veriyoruz, ilk yardım, güvenlik, sağlık, iletişim gibi konuları içeren bir eğitim bu. Ondan sonrada aileler, çocuklar öğretmen ve bizim içinde bulunduğumuz rutin eğitim devam eder. Biz ayda beş ile on arasında öğretmen eğitiyoruz. Onlarında en az lise mezunu olmasına dikkat ediyoruz. Bir de çok genç arkadaşlarla çalışmayı tercih etmiyoruz. Elemanlarımız 25 ile 45 yas arasındadır. Bu özenimiz sayesinde şu anda %90'lık bir başarı oranı ile hizmet veriyoruz.

Yorumlar - Yorum Yaz
  
MATURE

     Telefon
     0.216.327 06 39
     0.533.262 54 57

          

 mature.egitim@gmail.com

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.098532.2271
Euro34.815134.9546
Takvim