MATURE®
Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

Yurtta Barış, Dünyada Barış

Çocuk Gelişimi ve Eğitiminde 30 Yıl

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret83344
Bütün Dünya
Site Haritası

İntermedya Ekonomi Dergisi


İNTERMEDYA EKONOMİ


Ev Öğretmenliği                                           13 NİSAN 1997   s.48-49
Evde çalışacak 50,000 Öğretmen Aranıyor                                 A.GİRAY KARANLIK


Kızları Pınar, Yirmidokuzlar'ın MATURE’yi kurmalarında en önemli esin kaynağı

Ev Öğretmenliği 0-3 yaş arasındaki çocuklara çağdaş eğitim ve bakım, çocukları seven ve temel eğitimini tamamlamış kadınlara da yepyeni bir iş imkanı sağlıyor. MATURE, ilk etapta 50 bin ev öğretmenine ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

Eczacı kökenli ve ilaç sanayi kuruluşlarında uzun yıllar yöneticilik yapmış Ali Yirmidokuz ile çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanı eşi Semra Yirmidokuz. Karı-koca Yirmidokuzlar çocuk sahibi olduklarında, küçük kızları Pınar'ın sağlıklı gelişmesi için düşündükleri her şey onları bütün yaşamlarını değiştirecek bir karara götürmüş ve MATURE Eğitim ve Aile Danışmanlığı Merkezi'ni kurmuşlar.

Bu yeni kuruluş, Türkiye'de 0-3 yaş çocuk eğitimi konusunda kendine özgü bir eğitim sisteminin ve kurumsal organizasyonun ilk temsilcisi oluyor. Aynı zamanda yepyeni bir iş sahasının kapılarını da insanlara açıyor. Bu yeni mesleğin ismi ise "Ev Öğretmenliği"

Ev Öğretmenliği

Ev öğretmeni olabilmek için çocukları sevmek yetiyor. Çünkü Ev Öğretmenliği için gerekli eğitim MATURE tarafından sağlanıyor. Ev öğretmenleri üniversite, lise veya meslek lisesi çocuk gelişimi mezunları arasından seçiliyor. Üstelik Ev Öğretmenliği için üst yaş sınırlaması da yok. Ev Öğretmenliği klasik bir çocuk bakıcılığı mesleği de değil, tamamen bilimsel temele dayalı çağdaş bir eğitim ve bakım sisteminin uygulanması olarak şekilleniyor.

Ev Öğretmenliği eğitimi, çocuk eğitim uzmanları, bebek hemşerileri ve psikologlar tarafından veriliyor.

Ev öğretmenliği, çocuğun odasının ve dolaplarının düzeni, ilaçlarının verilmesi, banyosu, gerekti|inde doktora götürülmesi gibi görevlerin yanı sıra sistemli, programlı, neşeli ve sevgi dolu bir ortam yaratmak, kitap alışkanlığına yönelik, zeka geliştirici çalışmalar ve sportif faaliyetler gerçekleştirmek ve eğitim programını uygulamak gibi çocukla ilgili tüm faaliyetleri içeren bir meslek olma özelliğin taşıyor.Aileler de eğitiliyor

MATURE'nin temel işlevlerinden biri ev öğretmenlerini yetiştirmesi ve aileler ile buluşmalarını sağlaması. Ancak MATURE yalnızca ev öğretmeni eğitim ve organizasyonu ile ilgili bir kurum değil. Çünkü ev öğretmenleri MATURE'nin "bilimsel bakım ve eğitim" programına yönelik bir eğitim alarak kurumdan ayrılmıyor, kuruma bağlı olarak çalışıyor. MATURE'nin programı içinde, aileler ve öğretmenlerle her ay eğitici toplantılar da yapılıyor. 

Ailelere kitaplar tavsiye ediliyor

Toplantılara anne ve baba bebeği ile geliyor. Toplantılarda gelişim testleri yapılarak aylık eğitim programı veriliyor. Ailelere kitaplar tavsiye ediliyor.

Ayrıca aileye her ay alınacak oyuncaklar, eğitim araçları ve bunların kullanımı ile ilgili bilgiler veriliyor. Dolayısıyla MATURE sistemi aynı zamanda ailenin çocuğa yönelik eğitimini de kapsıyor.

Geleceğe yönelik bir meslek

Ev Öğretmenliği hem işsiz hanımlar, hem de çocuklu aileler için avantajlı ve geleceğe yönelik bir meslek olma özelliği taşıyor.

MATURE, doğru düşünen, sorumluluk sahibi, kişiliği gelişmiş, her anlamda sağlıklı ve mutlu bir nesil yetiştirmek amacıyla, okul öncesi çocuklara ev öğretmenleri yetiştirmeyi amaçlıyor, MATURE’nin sisteminde, çocuk merkezde yer alıyor. Onu çevreleyen üçgende ise aile. ev öğretmeni ve MATURE var. Ama MATURE en altta bulunuyor. Ev Öğretmenliği 0-3 yaş grubunu kapsıyor. İyi bir bakım ve eğitimden çocuğun yanı sıra anne-baba ve toplum da karlı çıkıyor.

Önümüzdeki 5 yıl içinde hizmet verdiğimiz aile sayısını 50 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu da 50 bin ev öğretmeni ve bu kadar kişiye iş imkanı demektir. Bu hedefin iş hacmi ise 5 trilyonluk bir rakama ulaşıyor. Bu işte Ev Öğretmeni karlı, çünkü bir iş sahibi oluyor, sevdiği işi yapıyor, istediği semtte çalışıyor ve göreceli olarak da iyi bir ücret alıyor. Aile karlı, çünkü çocuğunun sağlıklı gelişmesini sağlıyor.


Yorumlar - Yorum Yaz
  
MATURE

     Telefon
     0.216.327 06 39
     0.533.262 54 57

          

 mature.egitim@gmail.com

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.098532.2271
Euro34.815134.9546
Takvim