MATURE®
Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

Yurtta Barış, Dünyada Barış

Çocuk Gelişimi ve Eğitiminde 30 Yıl

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret83344
Bütün Dünya
Site Haritası

Business WeekBUSİNESS WEEK

Çocuklar Ev Öğretmenlerine Emanet

2 Nisan 2006. Sayfa 90-91.


Devir değişti. Artık çocuklara iyi niyetli komşu teyzeler değil eğitimli Ev Öğretmenleri bakıyor.

Yaşamımızın büyük bir bölümünü kapsaması nedeniyle bazı güzelliklerden mahrum kalmak ne yazık ki kaçınılmaz. Çalışan ebeveynler için vazgeçilmiş zevklerden biri de çocuğu büyürken yanında olmak.

MATURE Eğitim ve Aile Danışmanlığı Merkezi Ev Öğretmenliği sistemiyle yeni bir dönemin temsilcisi. Ev Öğretmenliği eskiden çok yaygın olan ve özellikle kız çocukların yetiştirilmesinde tercih edilen mürebbiyeleri akla getirse bunun çok ötesine geçiyor.

Ev Öğretmenleri, MATURE ile koordineli bir şekilde ve her çocuğa özel olarak hazırlanan eğitim programı dâhilinde çalışıyor. Bu da ebeveynlere güven telkin ediyor. Çocuklar kurumsal bir yapıda bilimsel yöntemlerle yetiştiriliyorlar.

Merkezin kurucuları Uzman Psikolojik Danışman Semra ve Ali Yirmidokuz’un Ev Öğretmenliği işine atılmaları, kızlarının doğuşuyla başlamış.

ÖĞRETMENLER YETİŞTİRİLİYOR

Bu kapsamda ilk olarak Ev Öğretmenliği konusunda eğitim almak isteyenler elemelerden geçiyor. Ancak bu o kadar da kolay değil. İlk başta aday adaylarının sigara içmemesi, değişime açık olması ve tabu ki çocukları çok sevmesi gerekiyor. Daha sonra eğitim almaya hak kazanabilmek için aday adayları birkaç mülakattan geçiyor. MATURE' de Aile Danışmanı olan Alev Dündar, "Anlatılanlara verdiği tepki, sorduğu sorular, dikkat... O kadar çok şey var ki insanı ele veren" diyor ve ekliyor: "Artık bu konuda altıncı hissim çok gelişti." Eğer MATURE uzmanları gerçekten eğitim almayı hak ettiğine inanırlarsa bir hafta sürecek yoğun bir eğitim programı başlıyor.

Eğitim programı, bebek bakımından, ilk yardıma, iletişime ve kazalardan korunmaya dek pek çok hayati noktayı içeriyor. Ancak eğitim almak da Ev Öğretmeni olmanın garantisi değil. Eğitim sırasında kimin bu işte başarılı olacağının belli olduğunu belirten Dündar, "İstatistiki konuşmam gerekirse eğitim alan 10 kişiden ancak 2'si başarılı olabiliyor" diyor.

Semra ve Ali Yirmidokuz çiftinin MATURE' yi kurarken akıllarında kaç ailenin bu hizmeti isteyeceği konusunda belli bir sayı varmış. Ancak bir yılın sonunda bu sayının 10 katına ulaşmışlar Şu anda 150 Ev Öğretmenleri var. Ancak Ali Yirmidokuz gelecek konusunda biraz umutsuz. İstedikleri oranda Ev Öğretmeni yetiştiremediklerini belirten Yirmidokuz, "Artık bir yılda en fazla 10 Ev Öğretmeni yetiştirebiliyoruz" diyor.Çocuk gelişimi uzmanı olan Semra Yirmidokuz, her ay yaptığı programlarla komşusunu çocuğun bakımı konusunda yönlendirmiş. Bir zaman sonra, komşuları programların titizliğini görünce, "Neden bu işi profesyonel olarak yapmıyorsunuz?" demiş. "Aynı dönemlerden geçtiğimiz için çalışan ailelerin neye ihtiyaç duyduğunu çok iyi biliyorduk" diyor Ali Yirmidokuz.

MATURE Eğitim ve Aile Danışmanlığı Merkezi'nde eğitimci ve yönetici olan Ali Yirmidokuz, ilk olarak bakıcılık hizmeti vermediklerini söylüyor; bunun yerine "Ev Öğretmenliği" tanımını tercih ediyor. Ev Öğretmenliği gerçekten de bakıcılıktan çok daha farklı bir şey.

MATURE' de, sunulan hizmet, Ev Öğretmeni, aile danışmanı ve aileden oluşan bir üçgenle gerçekleştiriliyor.

Bu konuya çok önem veren Ali Yirmidokuz, "Bakıcı çocuk bakımında yalnızdır, oysa biz bir ekip çalışması gerçekleştiriyoruz" diyor. Şu anda aktif olarak Ev Öğretmenliği yapan Fatma Bayezid, "Bu uygulamanın dünyada benzeri yok" diyor coşkuyla ve ekliyor: "Burada aldığınız eğitimlerle, değerlendirme raporları ve gözlem formlarıyla çok farklı bir iş yapıyorsunuz."

Peki, daha sonra ne olacak?

MATURE ailesi yavaş yavaş gene aynı sektörde ancak biraz daha farklı bir alana doğru kayma çalışmalarına başlamış bile. Ev Öğretmenliği hizmeti değil, ama şu anda da devam eden bakıcı eğitimi, ailelere yönelik eğitimler ve ergen danışmanlığı ait alanlarda hizmet veriyorlar. Bir noktadan sonra MATURE' nin tamamen bu alanda çalışacağını belirten Yirmidokuz, "Ev Öğretmenliğini devam ettirecek sayıyı yakalayamıyoruz" diyor.

Aslında daha önceleri işi devam ettirmenin yolları aranmış. Franchising yöntemi ile 2 şube açılmış, hem de bu şubeleri açan kişiler daha önce çocukları için MATURE ile çalışan ve aldıkları hizmetten çok memnun kalan aileler olmuş. Ancak Japon titizliğini kendilerine prensip edindiklerini belirten Yirmidokuz, "İki şube de çok iyi niyetlerle açılmıştı, ancak olmadı" diyor. Bundan sonra başka şube açılması \ franchise verilmesi konusunu ise Yirmidokuz çok net biçimde yanıtlıyor: "Hayır."

Çocuk bakımı, çalışan anne babalan korkulu rüyası. Kimi, bu uğurda kariyerinden vazgeçiyor, kimi de günlerini huzursuz geçiriyor. Konuya MATURE gibi bilimsel yaklaşan merkezler çoğaldıkça ancak dertlerine deva bulacaklar.

Ayşegül Kurşun

 

Yorumlar - Yorum Yaz
  
MATURE

     Telefon
     0.216.327 06 39
     0.533.262 54 57

          

 mature.egitim@gmail.com

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.098532.2271
Euro34.815134.9546
Takvim