MATURE®
Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

Yurtta Barış, Dünyada Barış

Çocuk Gelişimi ve Eğitiminde 30 Yıl

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret83344
Bütün Dünya
Site Haritası

Noyan

Semra Teyzeme Gidelim

Noyan doğmadan önce eşimi ve beni en çok düşündüren konu onu kime emanet edip işe gideceğimizdi. Evliliğimizin beşinci yılındaydık ve yaşlarımız otuza gelmişti. Bir karar vermemiz gerekiyordu. Çocuk sahibi olacaktık.

Yakınlarımızdan bize destek olabilecek kimse olmadığı için tanımadığımız birisine Noyan'ı emanet etmek zorundaydık. Ancak bu kolay bir karar değildi.

Doğumdan önce tavsiye üzerine bir bayanla tanıştırıldık. Bu bayan daha önce çocuk bakmıştı. Referansları da çok iyiydi. Kendisi doğacak oğlumuza bakacaktı. Anlaştık ve doğumu beklemeye başladık. Bakıcı teyzemiz de hazırdı hiçbir eksiğimiz yoktu.

2 Mayıs 2002 tarihinde Noyan’ımız dünyaya geldi. Doğumuyla beraber öyle büyük bir sevgi ile tanıştık ki O’nu başka hiç kimseyle paylaşmam ve oğlumu kimseye emanet etmem mümkün görünmüyordu.

Anlaştığımız bakıcı teyze Noyan’ın hastaneden çıktığı gün evimize geldi ve işe başladı. Ama olmadı. İşini iyi yapamadığından değil sadece oğlumu emanet etmek için bu bayanın uygun olmadığını hissettim ve nedense oğlum ile bu bayanı bir arada düşünemedim.

İşe başlamam için 2,5 ay vardı ve acilen birisini bulmalıydık. Ama yine aynı şeyleri hissedebilir ve yeni kişiyle de çalışmak istemeyebilirdik.

Böyle zor bir durumdayken arkadaşlarımız bize içimizi rahatlatan bir isim olan MATURE ve hizmetlerinden bahsetti. İlk öğrendiğimiz MATURE’nin çalışan ailelerin çocuklarına Ev Öğretmeni hazırlaması ve bu konuda çok titiz olduklarıydı. ‘Bakıcı’ kavramından çok uzak ‘eğitim’ odaklı ve güvenilir insanlardan bahsediyordu. Eşim ve ben çocuk yetiştirmek konusunda hayli tecrübesiz ve ailelerimizden uzakta yaşıyorken MATURE bizim tek cankurtaranımız olacaktı.

Randevu alıp MATURE’ye gittik. Semra Hanım’la bir görüşme yaptık. MATURE’nin prensipleri, koşulları bize çok uygundu. Çünkü iş sadece çocuğunuza bakacak birisi bulmakla bitmiyordu. O kişi hem çocuğunuzun yetişmesinde rol oynayacak hem sizin hayatınızın bir parçası olacak. Yani MATURE’nin tabiri ile doğru kişi ile ailenin eşleştirilmesi.

Semra Hanım bize hiç aklımıza gelmeyecek konularda sorular sordu. Örneğin, ev düzenimiz nasıldı? Titiz miydik? Kişiliklerimizi tanımaya çalıştı. Evimize ulaşım hangi yollardan sağlanabilirdi? Ve daha nice sorular.

Sonradan yaşadıkça anlayacaktık ki bunlar çok önemli ayrıntılardı. Semra Hanım bize en doğru kişiyi bulana dek beklememiz gerektiğini söyledi.

Zaman geçiyor ve işe başlamama az vakit kalıyordu. Her geçen gün bebeğimi emanet edemeyeceğim düşüncesi artıyordu.

Diğer danışmanlık(!) firmalarıyla da görüşmeler yapmaya başladık. Bizlere aracı firma olarak birkaç kişi gönderdiler. Firmaların görevi sadece aracılık yapıp komisyon almaktı. Birkaç kişi ve firma ile görüştükten sonra acele etmeden MATURE’nin eşleştirmesini beklememizin doğru olacağında hemfikir olduk.

Ve işte o gün gelmişti. Semra Hanım bir ev öğretmeni ile tanışmamız için bizi MATURE’ye davet ediyordu. Heyecanla gittik. Bu görüşme de en ince ayrıntısına kadar planlanmış ve özel bir yöntemle yapılıyordu.

Önce Ev Öğretmeniyle tanıştırıldık. Sonra bizi odada Ev Öğretmeni ile yalnız bıraktılar. Ardından hem Ev Öğretmeninin hem bizlerin fikirlerini sordular. Dürüst ve güvenilir bir açıklıkla konuştuğunuzu anlayabiliyordunuz. Üzeri kapalı, açıkça belirtilmemiş hiçbir konu kalmıyordu.

İlk görüşmede Ev Öğretmenimizi sevdik ve kararımız verdik. MATURE daha önce Ev Öğretmenleri ile eğitimler ve toplantılar yapıyor aynı zamanda ev ziyaretlerinde bulunuyor olduğundan en doğru kişiyle bizi tanıştırdığı tek görüşme ile karar vermemizden anlaşılabilir.

İşte Gülay’la tanışmamız böyle oldu. Bundan sonra evimizi ve oğlumuzu tanıştırmak kalmıştı. O gün heyecanlıydık. Gülay tam aradığımız kişiydi. 2 hafta evde beraberce Noyan’la ilgilendik. Evi, bizi ve Noyan’ı tanıdı. Noyan ile birbirlerine hemen alıştılar. Oğlumuzu kendi oğlu gibi sevdi.

Sonra işe başladım. Aklım evde hiç kalmadı. Hatta gün içinde telefon bile etme ihtiyacı duymadım. MATURE’den düzenli danışmanlık alarak yolumuza devam ettik. Gülay MATURE’nin aylık ödevlerini dikkatle uyguluyor ve anne baba olarak bizimle işbirliği yapıyordu. 1,5 yılımız dolduğunda Gülay kendisi bebek sahibi olmak istediği için bizden ayrıldı.

Münevver Teyze’mizle tanıştık. Bir MATURE Ev Öğretmeni ile çalışmanın en güzel tarafı yeni çalışmaya başlayan kişiye çocuk yetiştirme tarzınızla ilgili nasihatler veya yol göstermelerde bulunmak zorunda olmamanız. Hem aile hem de Ev Öğretmeni MATURE’den olunca zaten aynı yöntemle çocuk büyütüyor olduğunuzdan sadece evinizin düzenini, eşyaların yerini göstermeniz yeterli oluyor. Bir de varsa çocuğunuzun uyku saatleri. Gerisi iki taraf içinde aynı.

Münevver teyzemiz işe başladığında benim işten izin almam mümkün değildi. Pazar günü bir yarım gün geldi evimizi tanıdı ve Pazartesi oğlumla birlikte evde kaldılar. 2 gün içinde birbirlerinin her yönüne alışmış iki kişi oldular. O gün bugün evimizin en önemli ve değerli kişisi Münevver Teyzemiz.

MATURE Ev Öğretmenleri aileden biri gibi olduklarından aranızda bir anlaşmazlık yaşanması söz konusu olamıyor. Çünkü herkes birbirine güvenle ve açıklıkla isteklerini, fikirlerini paylaşılabiliyor. Bunu MATURE sağlıyor. Ev Öğretmenleri seçilmiş kişiler ve MATURE verdiği eğitimlerle ve alıyorsanız danışmanlık hizmetiyle aile ile Ev Öğretmeni arasındaki ilişki çok daha sağlam ve sorunsuz ilerliyor.

Noyan Semra Teyze’sinin ’uyumlu’ çocuğu olarak MATURE’ye her gidişimizde çok eğleniyor. Semra Teyzesine öyle çok alıştı ki aklına ne zaman gelirse ’Semra Teyzeme gidelim’ diye tutturuyor.

Semra Hanım sadece Noyan için değil bizler içinde vazgeçilmez. Ne zaman Noyan’la ilgili bir konuda çözüm bulamasak hemen aklımıza gelen ilk kişi. Örneğin hiç aklımıza gelmedi Noyan’ın geceleri sebepsiz ağlamasının nedeninin yatağının küçülmüş olabileceği. Semra Hanım Noyan’ın yatağını değiştirmemiz gerektiğini söylediğinde çok şaşırmıştık. Yatağı küçük değil ama... demiştik. Eve büyük yatağı geldiğinden beri ne gece uykudan uyanıyoruz ne de bizim yanımıza geliyor. Oysa o dönemde gece ağlamaları bizi çileden çıkarıyor ve çözümü kendi kendimize bulamıyorduk.

MATURE ile çalışmaya başlayalı bu ay (Temmuz) tam 3 yıl doldu. Noyan geçen ay anaokuluna başladı. Okula Münevver Teyzemiz alıştırdı. Okulda öğretmenlerin ilk fark ettiği Noyan’ın çok olgun, sakin ve uyumlu davranışları oldu. Defalarca bize böyle bir çocuk yetiştirdiğimiz için teşekkür ediyorlar.

Noyan okula başladıktan yaklaşık bir ay sonra bir yılsonu gösterisi sergilediler ve Noyan daha çok yeni öğrenci olmasına rağmen hem kendi yaşıtlarının gösterisinde hem de bir yaş büyük sınıfın gösterisinde iki değişik rol aldı. Kısa sürede çok şeyi başarması tesadüf değil MATURE’nin doğumdan bu güne Noyan’a katkılarıdır. MATURE çocukları yaşıtlarından çok ilerde çok farklılar. Okuldan aldığımız övgü ve teşekkürleri MATURE’ye iletmek isterim.

Ve işte o en zor an geliyor. Ağustos ayı sonunda Münevver Teyzemiz yeni bir MATURE çocuğu yetiştirmek üzere bizden ayrılacak. Ancak hep bizim ailemizden biri olarak kalacak.

Biliyoruz ki MATURE Noyan delikanlı oluncaya kadar bizim yanımızda ve daha öğreneceğimiz çok şey var. Bilinçli ve doğru yetiştirilmiş bir MATURE çocuğuna sahip olmanın gururunu her zaman onlarla paylaşacağız.

Sevgiler,

Ağustos 2005
Gülüzar Kara
Yorumlar - Yorum Yaz
  
MATURE

     Telefon
     0.216.327 06 39
     0.533.262 54 57

          

 mature.egitim@gmail.com

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.098532.2271
Euro34.815134.9546
Takvim