MATURE®
Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

Yurtta Barış, Dünyada Barış

Çocuk Gelişimi ve Eğitiminde 30 Yıl

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret83343
Bütün Dünya
Site Haritası

Açıkalın Ailesi


AÇIKALIN AİLESİKendim bakacaktım bebeğime güya...

Yedi yıldır çalışan bir kadındım ve eşimle planlayarak çocuk sahibi olmaya karar vermiştik. Hamileydim ve bir oğlum olacaktı. Kimseye emanet edemeyip kendim bakacaktım bebeğime güya...

Ne yapacaktım ? Öyle kimselere emanet edemezdim tosunumu...

Tabii yaşam her zaman planlanan yol ayrımlarına gelmiyor. Kariyer beklentilerim oğlum Sarp'ın doğacağı zamana denk gelince daha 6 aylık hamileyken bir arkadaşım tavsiyesi ile MATURE’yi buldum.

Boğaziçi mezunu arkadaşlarımın kapıcılara çocuklarını baktırma hikayelerini, Galatasaray Lisesinden arkadaşlarımın çocuklarının problemlerini dinledikçe daralıyordum. Ne yapacaktım? Gerekirse tüm iş yaşamı beklentilerimi bir kenara bırakacaktım...

Çocuk eğitimine ve bakımına bakış açılarını anlattılar

İlk görüşmemizde Ali bey ve Semra hanım her şey için çok erken olduğunu hamileliğimin 9.ayına kadar beklememi ve genel olarak çocuk eğitimine ve bakımına bakış açılarını anlattılar.

Böyle ideal bir yöntem Türkiye'de...

Anlattıklarına ilk aşamada inanmak, teoride böyle ideal bir yöntemin Türkiye koşullarında var olduğunu kabul etmek zordu.

...sonsuz bir güven duydum.

MATURE bizi Ev Öğretmenlerimiz Kasapbaşı ailesiyle tanıştırdı. Her zaman sağduyusunu ve önerilerini, olayları ele alış biçimini ve kişisel performansını takdirle karşıladığım Semra hanım’a zaman içerisinde (benim zor güvenen kişiliğime rağmen) sonsuz bir güven duydum. Sakin ve çözümsel yaklaşımlarıyla Ali bey beni her zaman etkiledi.

Hepimizin emeği ve geleceği yaratmaya duyduğumuz özen var...

Çocuğumuzu sevgi ortamında büyütmeyi, onun her yaştaki duygularını anlamayı öğrendik Ev Öğretmenizle birlikte ve adım adım gelişimini takip ettik. Sayfalarına geri dönüp baktığımda evdeki iletişim defterinin, Sarp’ın ay ay takip edilen gelişme formlarının satır aralarından hepimizin emeği ve geleceği yaratmaya duyduğumuz özen var... 

Türkiye’de çocuk yetiştirme, evde oturan anneler üzerine kurulu.

Türkiye’de çocuk yetiştirme, evde oturan anneler üzerine kurulu. Çocuk yetiştirme yönteminin usta çırak ilişkisine dayalı olarak anneannelerden annelere aktarmak olduğuna inanıyorum.

Bugün SARP'ımızı tanıyan çoğu insan ‘FARKLI’ bir çocuk diyor.

Hiç unutmuyorum başka bir şehirde yaşayan teyzem Sarp’ı 2 yaşında gördüğünde telefonda arkadaşlarına “bu çocuk farklı 2 yaşında çatal bıçak ile yemek yiyor, dişlerini fırçalıyor ama hala kakasını altına yapıyor” diye anlatıyordu. Çünkü ona senelerdir kulaktan kulağa oynar gibi aktarılan bilgilerle çocuk önce tuvalet eğitimi alır (aman sakın bir yaşını geçirme), sonra dişlerini fırçalar, elbet bir gün de çatal bıçak kullanmayı öğrenir denmişti.

Bir çocuğun neler yapıp yapamayacağını MATURE’den bilimsel temellere dayalı çalışma sonuçlarıyla öğrendik.

Bir çocuğun 1 haftalıktan, 7 yaşına (Sarp şimdi 7 yaşında) kadar her gelişim döneminde neler yapıp neler yapamayacağını MATURE’den bilimsel temellere dayalı çalışma sonuçlarıyla öğrendik. Bu bilgilendirme hem bizi gereksiz telaş ve endişelere düşmekten kurtardı, hem de oğlumuza her yaşını yaşama fırsatı verdi. Tatminsiz olmadık oğlumuza karşı… Çok şey öğrendik tabii en önemlisi ANNE-BABA olmayı...

...doğru yolda olduğumuzu hissettik.

İnanıyorum ki hep birlikte duygusal zekası yüksek, kendine güvenen, gelişimi tam ve güzel bir çocuk yetiştirdik. Ve çevremize baktığımızda hep doğru yolda olduğumuzu hissettik.

Bu sadece anne-baba olarak bizim eserimiz değil, bu yola baş koyan Ali bey, Semra hanım, Kasapbaşı ailesi ve onlarla aynı felsefeyi paylaşan sevgi dolu insanların başarısı.

Birgül Açıkalın

25 Temmuz 2003
Yorumlar - Yorum Yaz
  
MATURE

     Telefon
     0.216.327 06 39
     0.533.262 54 57

          

 mature.egitim@gmail.com

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.098532.2271
Euro34.815134.9546
Takvim