MATURE®
Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

Yurtta Barış, Dünyada Barış

Çocuk Gelişimi ve Eğitiminde 30 Yıl

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret84285
Bütün Dünya
Site Haritası

Oktay Ailesi


OKTAY  AİLESİMerhaba,

Doğanın en güzel şakalarından biri ikiz çocuk sahibi olmak. Biz de bu şakadan nasibimizi aldık. Bir buçuk yaşındaki ikizlerimizin adları Doruk ve Umut. Daha çocuk sahibi olmadan önce eşimle birlikte olayın "beslemek, altını temizlemek ve fiziksel gelişimlerini sağlamakla sınırlı olmadığının ayırdında idik. Çevremizdeki olumsuz örnekler ve yıllar sonra geriye dönüp "nerede hata yaptık" diye sızlanmanın anlamsızlığı, çocuk eğitiminin ciddiye alınması gereken bir sorumluluk olduğunu bize göstermişti.

Doruk ve Umut'un doğumlarıyla birlikte ilk gözlediğimiz olgulardan biri söz konusu eğitimin, daha bebeğin ilk nefesiyle başladığı ve sürekli aşama kaydettiğiydi. Bu nedenle ebeveynlerin hiç durmaksızın çocuk konusundaki bilgilerini pekiştirmesi gerekiyordu. Örneğin bebeğin iletişime geçişinde ilk adım olan göz kontağını, diğer bir deyişle, göz göze iletişimi öğrenip uygulamakla yükümlü her anne baba.

Kuşkusuz ikizlerin farklı konumu bu sorumluluğu daha da ağırlaştırıyor. Genel olarak ikizlerde gözlenen erken doğumun neden olduğu fiziksel yetersizliği aşıncaya dek, üst düzeyde bir çabanın gösterilmesi gerektiği göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek. Bakım ve eğitimlerinin sağlanması sırasında aralarında kurulması gerekli hassas dengenin yetersizliği, kalıcı sorunlara neden oluyor kuşkusuz. Genelde toplumumuzda gözlenen, çocuklar arasında bilinçli yada bilinçsiz ayrımcılığa gidilmesi dengenin bir taraf lehine bozulmasına, ihmal edilenin giderek her anlamda aksamaya başlamasına neden oluyor. Çoğu otoritenin de belirttiği gibi çocuğun kişiliği ilk üç yaşında şekilleniyor oysa. Biz Doruk ve Umut arasındaki dengeyi oluşturmaya çabalarken, bir yandan da yakın çevremizdekilere bu dengenin gerekliliğini aktarmak zorunda kaldık.

Tüm bu üst üste yığılı sorumluluklar, kısa süre sonra genelde çocukların özelde ikizlerin eğitimi konusunda tıkanıp kalma korkusu, bizi bu konuda bilgili ve deneyimli kişilere başvurmaya yönlendirdi.

NEDEN MATURE?
MATURE adını, MATURE'den hizmet alan bir yakınımızdan öğrenmiştik. MATURE'ye tanışmak amacıyla ilk gittiğimiz anda farklı, bir ortama girdiğimizi anlayıverdik. Sevgi ve huzur dolu bir ortam. Kuşkusuz MATURE'yi kuranların yanında, tüm emek verenlerin (aile danışmanları ve Ev Öğretmenleri), bu ortamın yaratılmasında büyük payları var. MATURE'nin bizim beklentimizi asıl karşıladığı alan tüm Ev Öğretmenlerine vermiş olduğu eğitim. Bu eğitim sadece başlangıçla sınırlı kalmamakta. Kendisini çocuk eğitimi konusunda geliştirmeye istekli Ev Öğretmenleri ve danışmanlık hizmeti alan ebeveynlerin de katılabilecekleri eğitim programlarına da aracılık ediyor MATURE. İkizlerimize, biri MATURE'den, iki Ev Öğretmeni bakıyor. Bizim bulduğumuz bakıcımızın ve anne olarak benim de MATURE'nin verdiği eğitim programına katılmamızın gerekli olduğuna karar verip ve ikimiz de bu programa katıldık.

Sonuç; Bizim bulduğumuz bakıcımızın kendisini bir üst noktaya taşıması (Ev Öğretmeni oldu artık) ve uyumlu çalışan iki Ev Öğretmeni'ne ikizlerimizi emanet etmiş olmamız. Uyumlu çalışma diyoruz çünkü her ikisi de bu eğitime katılmış oldukları için hizmet alan ailelerin neler bekledikleri, hangi konularda tereddüt yaşadıkları, MATURE'nin çocuk eğitiminde ve bakımında neleri hedeflediği konularında ortak görüşe sahip olmuşlardı ve kendilerinden nelerin beklendiğini çok iyi biliyorlardı.

Bir anne olarak benim de bu eğitime katılmamın sağladığı pek çok yarar var kuşkusuz. Bu programda aktarılanlar, sadece çocukların eğitimiyle sınırlandırılmış değil, genel olarak yaşamımızda hep var olan sorunları aşmaya yönelik. Öncelikle kendinizi sevin diyor bu eğitim programı. Ayrıca bu program aracılığıyla MATURE'nin ve katılan Ev Öğretmeni adaylarının da çocuk eğitimi konusuna ne kadar ciddi yaklaştığını da gözleme şansını yakaladık.

Sonuç olarak şunu tekrar vurgulamak istiyoruz:
Bilimsel bir bakış açısıyla yola çıkmış deneyimli ve bilgili kişi ve kurumlardan ne kadar erken yararlanılırsa, eğitimden elde edilecek verim de aynı oranda fazla olacaktır.

Çocuklarımız sadece bizler için değil, toplum için var olmaları gerektiğinin bilinci ve sonsuz sevgiyle büyümeli.
Saygı ve sevgilerimizle...
Nihan ve Zeki Oktay.
01.11.2001Yorumlar - Yorum Yaz
  
MATURE

     Telefon
     0.216.327 06 39
     0.533.262 54 57

          

 mature.egitim@gmail.com

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Takvim