MATURE®
Eğitim ve Danışmanlık Merkezi

Yurtta Barış, Dünyada Barış

Çocuk Gelişimi ve Eğitiminde 30 Yıl

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret81459
Bütün Dünya
Site Haritası

Kadın


KADIN


Sev Beni

İki çift göz vardı karanlıkta, iki çift göz. Sevdiği adamın gözlerine anlamla, doğurduğu çocuğa şefkatle bakan iki çift göz. Bunlar bir kadının anlamlı, derin, acılı, mutlu ve daima güçlü; ama kırılgan bakışlarıdır. İnsanın içine işleyen sıcak samimi; ama bir o kadar da mesafeli. Ona asla ulaşamazsınız ne kadar sevseniz de öpüp sarılsanız da. O ne kadar burada görünse de aslında hep kendi küçük dünyasında yaşar. Kendi müziği, kendi şiiri, kendi resmi vardır onun. Bizler sadece onun küçük dünyasının ışıklarıyızdır hayıtını aydınlatan, o kadar… Yaratır, verir ve sever o. Kimseden karşılık beklemezmiş gibi görünür; ama içten içe ister bir tatlı söz, bir tebessüm, bir teşekkür belki bir öpücük belki de bir minnet gösterisi bekler. Ama söyleyemez, gülümser, bakar ve susar.
Bir kadın bir hayat demektir, bir ömür. Yeni yeşeren bir çiçek gibi, toprağa yeni atılmış bir tohum gibidir aynı. Narindir, kırılgandır; ama köklüdür bir çınar gibi ayakları yere sağlam basar. Yaprakları dökülüp sararsa da o kendini sonbaharın romantikliğine, ilkbaharın neşesine bırakır. Hayat doludur kadın, kendi yaşama sevincini kaybetme uğruna başkalarına hayat dağıtır o.
Bir kadının hiçbir zaman bir sahibi olmaz. O kendinin sahibi, kendinin yöneticisidir. Herkes ölüp geriye o kaldığında kadın kendinin kendine kalanıdır. O bir sevgili, bir eş, bir anne, bir çocuktur. Komşu kızın Ayşe teyzesi, bakkal çırağının Zeynep ablası, bankanın Leyla hanımıdır…
Bir kadın bin rol demektir. Her durumda, her olayda herkesin iyiliğini düşünen kimse üzülmesin diye rolden role, şekilden şekle giren herkes gibi bir insandır o. Hataları da vardır, doğruları da önemli olan onu olduğu gibi kabul edebilmektir. Zor olansa kabullenebilmek…
Karanlıkta ki iki çift göze baktım, şaşırdı. Sanki daha önce hiç kimse ona bakmamış, ona değer vermemiş, onu insan yerine koymamıştı. Gözleri gözlerimin içindeydi, ruhumu acıttı… Bir şey söyleyemeden hayranlıkla bakakaldım ona; zarafetine, güzelliğine ve sadeliğine. Bakıyordu; ama ruhuma bakıyordu kadın. Sevgisini, nefretini, mutluluğunu ve acısını bana aktardı o derin ve anlamlı bakışlarıyla. Zehrini akıttı sanki. Kafasındaki karışıklığa, ruhundaki çelişkiye ortak oldum bende yaşadım onunla beraber her şeyi.
Düşüncelerime aklıma hâkim olan bakışları bir tek şey düşünmeme izin veriyordu, bana gözleriyle anlattığı iki şey ‘’Sev Beni’’.

©Pınar Yirmidokuz
8 Mart 2011


Yorumlar - Yorum Yaz
  
MATURE

     Telefon
     0.216.327 06 39
     0.533.262 54 57

          

 mature.egitim@gmail.com

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.382232.5119
Euro34.402534.5404
Takvim